Školský rok 2023/2024

Psychologický úsek

Úloha psychológa v RC

Úlohou psychológa v Reedukačnom centre je v spolupráci s pedagogickými zamestnancami  vypracovávať individuálny reedukačný program (IRP) každému dievčaťu umiestnenému v zariadení.  Významom IRP je určiť optimálny plán práce s dieťaťom, ktorý bude viesť k znižovaniu výskytu negatívneho správania a k nácviku a upevňovaniu pozitívneho, spoločensky prijateľného správania. Keďže sa IRP vypracováva v pravidelnom časovom intervale, poskytuje nám zároveň spätnú väzbu o účinnosti použitých stratégií u jednotlivých dievčat. Veľmi dôležitá je vzájomná spolupráca psychológ-vychovávatelia-učitelia pri vypracovávaní IRP.

Ďalšou dôležitou náplňou práce psychológa je vedenie individuálnych poradensko-terapeutických rozhovor so žiačkami. Tieto rozhovory sú zamerané na riešenie interpersonálnych a intrapersonálnych problémov, určenie priorít a hodnotovej orientácie, zvládanie vypätých situácií a abreakciu stresu, školské poradenstvo a plánovanie budúcnosti.

Psychológ vykonáva aj skupinové intervencie s cieľom predchádzať alebo eliminovať nežiadúce spoločenské javy ako je napr. šikanovanie, prejavy agresie. Ďalej sú skupinové rozhovory zamerané na riešenie konfliktov a sporov medzi žiačkami, alebo na riešenie nezhôd medzi žiačkami a pedagógmi.

V spolupráci so štátnymi a neziskovými organizáciami zabezpečujeme pre klientky nášho zariadenia preventívne aktivity vo forme besied na rôzne témy.

• Reedukačné centrum, Námestie Štefana Kluberta 1, Levoča 054 01
    Námestie Štefana Kluberta 1, Levoča 054 01